Počiatky vzdelávania v obci Nižná Myšľa
Podľa dostupných prameňov zo školskej kroniky , ktorú od roku 1920 písal tunajší dlhoročný učiteľ Andrej Tynus sa uvádza, že vzdelanie a školstvo v našej obci veľmi úzko súvisí s činnosťou bývalého kláštora. Ten v roku 1617 aj s majetkom, prevzali jezuiti na vydržiavanie košickej akadémie. Za vlády Jozefa II. bol jezuitský rád zrušený a majetok bol vydaný študijnému fondu. Od roku 1887 bol bývalý kláštor upravený na faru a školu ako ju vlastne poznáme dodnes. Pôvodná budova školy bola vybudovaná v XVIII. storočí študijným fondom. Prvým učiteľom a správcom školy bol Desider Kunder. Bol svedomitým a usilovným učiteľom, dobrým kantorom, staral sa o povzniesenie obyvateľstva, viedol potravinový spolok, spevokol, bol členom okresného zastupiteľstva a výboru. Pri ňom bol zamestnaný aj pomocný učiteľ. Zápis žiakov do školy sa konal každoročne v mesiaci jún a to do každodennej 80 – 100 žiakov a do opakovanej školy 30 – 45 žiakov. Vysvedčenia žiakom sa vydávali štvrťročne.
Okrem riadneho vyučovania žiakov škola zabezpečovala kultúrne vystúpenia k rôznym výročiam a oslavám. Každoročne na Vianoce žiaci hrali divadelné hry. Aby pozdvihli vzdelanostnú úroveň obyvateľstva učitelia viedli knižnicu, usporadúvali rôzne kurzy, nedeľné besiedky a prednášky na tému: Minulosť Slovákov, Význam domácej výchovy, O škodlivosti alkoholizmu, O chove dobytka a hydiny, a pod.
V školskom roku 1928 – 1929 bola po prvý raz v našej obci zavedená osemročná školská dochádzka. Celkový počet žiakov bol 140 v 8. ročníkoch, vyučovalo sa v troch triedach. V dvoch triedach sa vyučovalo dopoludnia a v jednej popoludní. Po smrti, alebo odchode učiteľa sa uskutočňovali voľby na post učiteľa. Učiteľ, ktorý sa uchádzal o miesto musel prejsť prijímacou skúškou, a to hra na orgáne. Po viedenskom rozhodnutí bola i naša obec odtrhnutá od Slovenska a 10. novembra 1938 bola pripojená k Maďarsku.Na škole do ukončenia školského roku, sa však vyučovalo po slovensky. Došlo k preradeniu učiteľov, slovenskí učitelia museli odísť. Predseda školskej stolice, miestny farár, poveril novú učiteľku vedením prvej triedy tak, aby od malička boli deti vychovávané v novom, maďarskom národnom duchu.
Od roku 1939- 45 pri zápise v každom školskom roku, rodičia osobne prehlasovali, že chcú mať slovenskú školu. Učilo sa teda po slovensky, iba niektoré povinné predmety po maďarsky. V roku 1941, podľa vládneho nariadenia, dieťa maďarskej národnosti nesmelo chodiť do menšinovej školy, preto anyási získali niektorých rodičov, aby mali aspoň jednu maďarskú triedu. Od októbra 1944 sa pre vojnové udalosti na škole nevyučovalo. V škole bolo ubytované maďarské a neskoršie nemecké vojsko.
Vyučovanie sa obnovilo po oslobodení 9. apríla 1945. Nariadením Slovenskej národnej rady č.5/1944 boli školy všetkých stupňov a kategórií poštátnené. Preto sa aj Rímskokatolícka ľudová škola v Nižnej Myšli stala od roku 1945 štátnou ľudovou školou.
V závere je potrebné konštatovať, že budova ako majetok miestnej cirkvi slúži potrebám spoločnosti, teda škole. Naďalej bola využívaná na vzdelanostné účely. V roku 2009 sa škola presťahovala do nových priestorov / bývala budova JRD/ Hlavná 346.